طراحی G4 MATIC و Q4 MATIC

اکثر کولر گازی های برند گری دارای بدنه ای قدرتمند و مقاوم در برابر انواع عوامل خورنده و از بین برنده هستند به همین دلیل نیز G4 MATIC و Q4 MATIC هم دارای این نوع ساختار وبدنه هستند. یونیت داخلی آنها از نوع  پلاستیک های بسیار سخت و فشرده ساخته شده است و در کنار آن پره های هدایت  کننده فوق العاده ای وجود دارند که به صورت چهار جانبه خواهند توانست تا  هوا را به دور ترین مناطق هدایت نمایند. هر دوی G4 MATIC و Q4 MATIC دارای  یک عدد نمایشگر از نوع LED هستند که در گوشه سمت راست با رنگ سفید خود  نمایی می کند اما از نوع نمایشگر های مخفی می باشند که به وسیله دکمه مخصوص  روی ریموت کنترل به نمایش در خواهند آمد. 

 تفاوت های اصلی G4 MATIC و Q4 MATIC

اگرچه G4 MATIC و Q4 MATIC دارای شباهت های زیادی در انواع قسمت های خود  هستند اما تفاوت های بسیار مهمی را نیز با همدیگر دارند. یکی از مهمترین  آنها، تفاوت در کمپرسور آنهاست. کمپرسور از مهمترین قطعات در داخل اسپلیت  های دو تکه است که بر اساس میزان ظرفیت و نوع منطقه جغرافیایی متغییر خواهد  بود. در کولر گازی جی فور ماتیک،  از نوع کمپرسور پیستونی استفاده شده است. این کمپرسور با استفاده از  پیستون های خود که در سیلندر قرار دارند، به کمپرس گاز مبرد خواهد پرداخت.  اما در کولر گازی Q4 MATIC از کمپرسور روتاری استفاده شده است که دارای  قطعات متحرک کمتر و همچنین چرخ دنده های با قابلیت چرخش 360 درجه ای می  باشد. تفاوت اصلی این دو قطعه در مصرف و میزان سر و صدای خروجی می باشد که  در کمپرسور روتاری، هردوی آنها کمتر از کمپرسور پیستونی می باشند اما در  کمپرسور پیستونی، سرمایش بیشتری تولید خواهد شد. 

کمپرسور کولر گازی S4 MATIC و G4 MATIC

 به دلیل استفاده از کمپرسور های  متفاوت در این دو کولر گازی، مصرف آنها نیز به شدت باهم متفاوت خواهد بود.  در کولر گازی جی فور ماتیک برچسپ انرژی به صورت B قرار داده شده است اما در  کولر گازی Q4 MATIC، این برچسپ به صورت A خواهد بود که به معنی مصرف  بسیار کمتر این کولر نسبت به G4 MATIC است. اگرچه در هیچ کدام از این کولر گازی ها، فناوری اینورتر به کار نرفته  است اما قطعات استفاده شده در آنها به قدری دارای قدرت کاهش مصرف هستند که  مصرف کلی و نهایی به شدت پایین آمده است. 

تفاوت کمپرسورها در G4 MATIC و Q4 MATIC :

یکی  از مهمترین تفاوت های این دو، تفاوت در کمپرسورهای این دو مدل کولر می  باشد. کمپرسور یک بخش بسیار مهم در کولرها به شمار می رود که با توجه به  موقعیت جغرافیایی و میزان ظرفیت متفاوت خواهد بود.

در کولر گازی Q4  MATIC نوع کمپرسور روتاری بوده ولی در کولر گازی G4 MATIC نوع کمپرسور  پیستونی می باشد. که تفاوت این دو نوع کمپرسور در میزان سرمای تولیدی و  میزان صدا این دو کمپرسور می باشد.

تفاوت میزان سرما و صدا در بین Q4 MATIC و G4 MATIC :

میزان  صدا در کولر گازی های روتاری نسبت به پیستونی پایین تر بوده ولی میزان  سرمای تولیدی در کولر گازی های پیستونی بیشتر می باشد. پس اگر به دنبال  کولری هستید که دارای صدای کمتری باشد ، کولر گازی Q4 MATIC مناسب بوده ولی  نسبت به G4 MATIC سرمای نسبتا کمتری دارد.

تفاوت در نمایشگر LED :

تفاوت  دیگر این دو مدل کولر در ظاهر آن ها بوده به اینگونه که نمایشگر LED در  مدل G4 matic در قسمت راست پنل قرار دارد ولی در مدل Q4 matic در قسمت وسط  قرار داده شده. تنها تفاوت ظاهری این دو همین مورد بوده و در جنس بدنه  تفاوتی نمیبینیم.

تفاوت در رادیات کولر G4 MATIC و Q4 MATIC گری :

تفاوت  دیگر این دو مدل در این است که در مدل کیوفورماتیک رادیات به صورت  آلمینیومی بوده در صورتی که در مدل جیفورماتیک فقط از یک لایه ضد زنگ بر  روی فلز استفاده شده که یک تفاوت چشمگیر می باشد.

نوع گاز مبرد و مطقه آب و هوایی G4 MATIC و S4 MATIC

یکی از مزیت های هر کدام از این دو کولر گازی دو تکه گری، وجود گاز مبرد  فوق العاده R410a است. این گاز مبرد برخلاف دیگر گاز ها همانند R22 به هیچ  وجه به محیط زیست ضرری وارد نخواهد کرد چراکه در ساختار خود گاز کلر فعال  ندارد و نمی تواند با اوزون ترکیب شود و به لایه اوزون آسیب وارد نماید.  همچنین گاز مبرد r410A نسبت به دیگر گاز ها با فشار و انرژی کمتری کمپرس  خواهد شد به همین دلیل کولر گازی های با این گار مبرد دارای مصرف کمتری  نسبت به دیگر کولر گازی ها هستند. منطقه آب و هوایی اختصاص داده شده به این  کولر گازی ها یعنی G4 MATIC و S4 MATIC، منطقه آب و هوایی گرم و حاره ای می باشد که به صورت T3 نیز  نمایش داده می شود. وجود این چنین منطقه آب و هوایی به معنی مقاومت بالای  این کولر ها حتی در دماهای بالای 65 درجه می باشد تا بتوانند در این شرایط  نیز عملکرد نرمال خود را داشته باشند. پس برای مناطق داخلی ایران بهترین  انتخاب خواهند بود. 

مقایسه کولر گازی S4 MATIC و G4 MATIC

در نهایت


به طور کلی این دو نوع کولر گازی اسپلیت گری دارای شباهت ها و تفاوت های  بالا می باشند که به صورت بسیار مفصلی در بالا توضیح داده شدند اما ویژگی  های دیگر همانند سرمایش سریع نیز در آنها وجود دارد که لازم به گفتن آنها  به صورت کامل نیست چراکه در اکثر کولر گازی های دیگر نیز وجود دارد. در  نهایت باید بدانید که هردوی G4 MATIC و Q4 MATIC دارای ویژگی ها و امکانات  خوبی برای ارائه عملکرد عالی به خصوص در کشور خودمان به دلیل داشتن کمپرسور  های T3، هستند. در نهایت از شما عزیزان می خواهیم در مورد این مقاله،  نظرات خود را برای ما ارسال و ثبت نمایید.