طریقه استفاده از قهوه ساز دم سرد گتر Gater به این صورت است که مقدار قهوه (۱۵ گرم قهوه فرانسه یا اسپرسو)را در محفظه بالایی (صافی) دستگاه ریخته، یک فیلتر کاغذی بالا و یک فیلتر زیر قهوه گذاشته. سپس ۱۸۰ میلی لیتر آب یخ در مخزن بالایی ریخته. هر چه آب بیشتر  بریزید آب بیشتر رد میشود (معمولا ۳۰-۶۰ چکه در دقیقه پس از گذشت ۱-۳ ساعت  زمان قهوه شما آماده است . نسبت قهوه به آب را ۱:۱۲ تا ۱:۲۰ بسته به سلیقه ی تان انتخاب کنید. به خاطر جنس شیشه ای قهوه ساز هنگام استفاده مراقب باشید.

در تهیه قهوه دَمِ سرد قهوه از آب سرد و یا آب دمای اتاق در زمانی بین ۳ تا ۲۴ ساعت استخراج می‌شود . دانه های قهوه در این روش با درجه Coars ( دودرجه درشت تر از سایز اسپرسو ) آسیاب می‌شوند. پس از آنکه قهوه در آب دمای اتاق یا سردتر خیسانده شد معمولا از یک فیلتر کاغذی یا یک صافی فلزی عبور می‌کند . قهوه به دست آمده از این روش بسیار غلیظ است . برای همین آن را با شیر ، آب ، یخ و سایر افزودنیها رقیق می‌کنند .
این روش، قطرات آب را به آرامی بر روی بستر قهوه می ریزد، و یک قهوه ی سبک و تازه با حالت اسیدی (ترشی) و تلخی کم تر تولید می کند. به لطف آب سرد، قهوه ی دم شده نسبت به قهوه ی دم شده با آب گرم، حالت اسیدی و تلخی کمتری دارد. قهوه ای تولید می کند که به طور کامل، عطر و طعم آن حفظ شده است . قهوه ساز‌های گتر مانند دستگاه های نسپرسو و فرنچ پرس وسیله‌ای ساده و با سرعت عملکرد آسان جهت آماده کردن یک فنجان قهوه‌ در خانه گزینه ی مناسبی هستند.  مطالعات اخیر نشان می دهند که دانه های قهوه سبز حاوی آنتی اکسیدان های زیادی هستند، اما مسئله این است که قرار گرفت  معرض دمای بالا بسیاری از این آنتی اکسیدان ها را از بین می برد، بنابراین،  بین فرآیند برشته‌ کاری و دم‌ آوری‌ های با آب گرم، بیشتر آنتی‌ اکسیدان قهوه از بین می رود. در دم آوری با آب یخ ( با کلد برو تاور) این آنتی اکسیدان  ها از بین نمی روند در نهایت نوشیدنی سالم خواهید داشت. ممکن است دم‌ آوری قهوه با دستگاه دم سرد مدت زمان زیادی طول بکشد، اما بعد از اینکه قهوه را دم‌ آوری کردید می توانید مدت زمان بیشتری آن را نگهداری کنید و یا تا چند روز در یخچال شما بماند و تازگی خود را حفظ کند.